Turism ja puhkus

Harjumaal on hea puhata, sest kõik on nii lähedal käe-jala juures ja tegevusi on igale maitsele.

Harjumaa looduse eripäraks on äärmiselt vaheldusrikas maastik oma liigirikka  ja haruldase taimestikuga ning erinevate loomaliikidega. Harjumaal on üle 300 km rannajoont ja 74 saart ning laidu. See tähendab hingematvalt kauneid looduspilte ja muidugi merd. Harjumaale jäävad Rannamõisa, Türisalu ja Paldiski pangad. Kõrgelt paekaldalt alla voolates moodustavad jõed jugasid, neist kõrgeimad ja veerohkemad on 8m kõrgune Jägala juga ja 6,1m kõrgune Keila juga. Kuna lavamaa aluspõhja kivimiks on paas, siis esineb siinsel maastikul hulgaliselt karstivorme nagu Kostivere ja Tuhala karstialad. Tuhala karstiala huvitavamaid ilminguid on Tuhala nõiakaev Sulu talu õueveerul. Enamasti ärkab kaev ja hakkab pulbitsema kevadel, kuid seda on juhtunud ka südatalvel.

Harjumaa idaosas paikneb Kõrvemaa maastikukaitseala pakkudes erakordselt kaunis looduskeskkonnas  võimalusi puhkuse ja vaba aja veetmiseks. Siin on laialdast kasutamist leidnud elamusterohked looduse matka- ja õpperajad nii suvel kui talvel. Kuulsaks on saanud veebruarikuine Presidendi suusamatk Aegviidust Jänedale. Maakonna territooriumil asub üle kolmandiku Lahemaa rahvuspargist, samuti Põhja-Kõrvemaa, Paunküla, Pakri ja Kolga lahe maastikukaitsealad ning Naissaare looduspark.

Suvel on Harjumaa vaieldamatult parim puhkusepaik plaanideta puhkajale, eeliseks linnalähedus ja ilusad mererannad. Võimalusi aktiivseks puhkuseks jätkub kõigile – päev paadi, kajaki või jahiga merel, kalapüük, sukeldumine ja surfilauaga sõitmine; armsad väikesadamad ja lautripaigad, kus rannakohviku terrassil tassi kohvi juues sulnist suvepäeva nautida saab või hoopis haarates kaasa piknikukorvi võib veeta mõnusa päeva mõnel väikesaarel või laiul. Harjumaa matkaradadel saab matkata jalgsi ja jalgrattaga, ka ratsutamisvõimalusi on palju. Päev laste lõbustuspargis Vembu-Tembumaa on põnev ja elamusterohke. Golfimängijatele on Harjumaal rajatud kõrgetasemelised golfiväljakud.

Siin tutvumiseks HARJUMAA REISIJUHT