Väikesaared Harjumaal, kuidas sinna saada ja mida teha?
Väikesaared on ideaalsed neile, kes otsivad põgenemist linna suminast, kuna eest leiad rahu, vaikuse ja võimaluse uurida loodust. Ei puudu ka värske puhas mereõhk, elamuslik ja kordumatu kultuurilugu ning maitsev toit.
Harju maakonna suuremad saared on Aegna, Naissaar, Prangli, Suur- ja Väike Pakri. Igal saar on ainulaande ning külastamist väärt!
Aegna saar
Aegna on väike saar, mis asub Tallinnast vaid lühikese praamisõidu kaugusel. See on tuntud oma kaunite randade, männimetsade ja tuletorni poolest. Saar on populaarne matkajate ja loodushuviliste seas, kuna see pakub maalilisi radu, mis looklevad metsade ja rannajoone ääres. Saare rannad on samuti suurepärased kohad lõõgastumiseks ja päikese nautimiseks.
Hooaeg, mil Aegnat saab külastada, on küllaltki lühike – regulaarreisid toimuvad maist oktoobrini. Üks vahvamaid viise Aegnat uudistada on kajaki- ehk meresüstamatk. Aegna saarele on võimalik minna Sunlines liinilaevaga: https://www.sunlines.ee/ või Monica reisilaevaga: https://monica.ee/
Saabudes Aegna saarele, saab saart uurida jalgsi või rattaga. Saarel ei ole autosid, seega on see suurepärane koht linnast põgenemiseks ja looduse nautimiseks. Saarel on mitu matkarada, mis viivad läbi metsade, ranniku äärde ja saare ajaloolise tuletornini. Saarel on ka mitu ilusat liivaranda, kus saab ujuda ja päikest võtta.
Naissaar
Naissaare saar pakub külastajatele mitmeid tegevusi. Saarel on võimalik tutvuda sõjaajalooga: külastajatel on võimalik uurida saare mahajäetud punkreid, tunneleid ja suurtükke. Saare ajaloost annavad huvitava ülevaate giidiga tuurid. Naissaarel on 40 kilomeetrit kitsarööpmelist raudteed, mida hakati rajama tsaariajal 1913. aastal. Osaliselt oli raudtee kasutuses ka Eesti Vabariigi ja Venemaa okupatsiooni ajal. Täna on sellest taastatud 2,4 kilomeetri pikkune lõik.
Matkamine ja loodusmatkad: Naissaarel on mitu matkarada, mis pakuvad kauneid vaateid saare metsadele, merekaljudele ja liivarandadele. Rada on hästi tähistatud ning valikus on nii kergeid kui ka keerukamaid radu, nii et matkamiseks sobib igale tasemele.
Rannad ja ujumine: Naissaarel on mitu ilusat liivaranda, kus külastajad saavad ujuda, päikest võtta ja lõõgastuda. Vesi saare ümbruses on puhas ja selge, nii et see on suurepärane koht suviseks jahutuseks.
Linnuvaatlus: Naissaar on koduks mitmele linnuliigile, sealhulgas kotkastele, öökullidele ja haigrutele. Linnuvaatlus on saarel populaarne tegevus, kus külastajad saavad aastaringselt näha linde nende loomulikes elupaikades.
Telkimine: saare külastajad saavad Naissaarel telkida ja nautida ööd tähtede all. Saarel on mitu määratud telkimisala ning telkijad saavad nautida rahulikku ümbrust ja saare kaunist loodust.
Naissaarele aastaringset laevaühendust ei ole. Maist septembrini on mitmeid teenusepakkujaid.
Tellimusreise kuni sajale reisijale teeb kiirkatamaaan „VEGTIND“ mis sõidab Linnahalli sadamast Naissaarele 20 minutiga. Kaasa saab võtta ka jalgrattaid. Info ja broneerimine veebiaadressil www.sunlines.ee.
Prangli saar
Prangli saar Tallinna külje all on Eesti kõige põhjapoolsem aastaringse asustusega saar, kus kolme küla peale on kokku u 100 elanikku ja säilinud aastasadade pikkune kaluriküla-kultuur. Prangli on Eesti üks vanimaid asustatud saari ning siin on palju säilinud vanu hooneid ja varemeid, mis annavad aimu saare minevikust. Saarel on ka väike muuseum, kus külastajad saavad rohkem teada saare ajaloo ja kultuuri kohta.
Prangli saarel on mitu matkarada ja jalgrattateed, mis pakuvad kauneid vaateid saarele ja ümbritsevale mererannikule. Saarel on mitmeid liivarandu, kus külastajad saavad ujuda, päikest võtta ja lõõgastuda. Vesi ümber saare on puhas ja selge ning rannad on hästi hooldatud.
Prangli saarel toimub aastaringselt palju erinevaid festivale ja üritusi, kalender on leitav siit: https://pranglireisid.ee/prangli-uritused/
Legendi järgi olnud Prangli mereröövlite saar ja röövlid elanud paksus kuusemetsas. Et nendest lahti saada, olevat see maha põletatud ja saarele kasvanud männimets. Mereröövlite varandus on siiani leidmata, matmispaigaks aga oletatavasti saare kõrgeim koht Kullamägi.
Tallinna kesklinnast või Leppneeme sadamast algavad giidiga reisid tutvustavad saare traditsioone ja ajalugu, vaatamisväärsusi ja loodust, legende ja tänapäeva. Prangli saarele saad parvlaev “Wrangö”ga, mille sõidugraafiku leiad siit: https://www.tuuleliinid.ee/index.php?option=com_tuulelaevad&Itemid=12&lang=et
Pakri saared
Pakri saared asuvad 2-3 km Paldiski linnast läänes, neid eraldab mandrist Kurkse väin ning Pakri poolsaarest Pakri laht. Pakri saartel on palju matkaradasid, mis pakuvad külastajatele kauneid vaateid merele ja rannikule. Saared on koduks ka paljudele loomadele ja taimedele, mida saab matkates uurida. Saartel on palju ajaloolisi paiku, näiteks Vana-Pakri kalmistu ja Pakri tuletorn, mis annavad aimu saarte minevikust.
Pakri saartel on võimalik tegeleda ka ekstreemspordiga, nagu kaljuronimine ja sukeldumine. Kohalikud giidid saavad korraldada turvalisi ja põnevaid kogemusi.
Saarele saab kiirpaat Arabellaga: https://pakrireisid.ee/ ning https://pakrireisid.ee/