Vaatamisväärsused

Harjumaa on olnud Eestimaal toimunud oluliste ajaloo- ja kultuurisündmuste keskmes ning seepärast on Harjumaa kõige rikkalikuma kultuurimälestiste hulgaga maakond. Arvuka pärandi sellest moodustavad arheoloogiamälestised, mida on riikliku kaitse all 1619 objekti. Huvitavaimad neist on Jõelähtmes asuv Rebala muinsuskaitseala hilispronksiaegsete kivikirstkalmetega.

Harjumaa vanem arhitektuuripärand on traditsiooniliselt monumentaalne. Rangeilmeline ehitusviis pärineb siinseid suuri maavaldusi omanud tsistertslastelt ja dominiiklastelt. Hilisemal perioodil, XV sajandil püstitatud ehitised ja ümberehitused on juba Tallinna hilisgooti ehituskunstiliste eeskujude mõjuväljas ja seega on nende arhitektuur liigendatum ja dekoorirohkem.

Harjumaa maastikuarhitektuuri ilmestavad XVIII - XIX sajandil ehitatud mõisaansamblid. Harjumaal on üle 150 rüütli-, kiriku-, karja- ja kõrvalmõisa, neist riikliku kaitse all 33 kõige väljapaistvamat mõisaansamblit.

Märkimist väärivad ka 1718 – 1725 aastatel Peeter I korraldusel rajatud esinduslikud Peetri kindluse bastionid Paldiskis ja 1912 – 1916 aastatel Tallinna ümbrusse ehitatud Peeter Suure merekindlus.